Щитовидната жлеза – съвети от лекар.
Ако не може да забременете, значи имате проблеми с хормоните, ако трупате излишни килограми вината е в хормоните, ако не може да отслабнете – хормони. Като цяло хормоните отговарят за много функции в организма.
СИСТЕМИ В ОРГАНИЗМА
Има три основни системи, които стартират всяка една ответна реакция на нашия организъм. Първата, най-бързата система, е нервната система. Каквото и да се случва с нас, нервната система отговаря на него буквално за секунди. След това е хормоналната или ендокринната система. На всяко действие на организма откликва тази система от два дни до седмица. Към нея приспадаме и щитовидната жлеза. Третата система, която отговаря за нашите чувства, дали сме болни или не, каква е реакцията на органите, е имунната система. Която дава отговор от седмица до месец.
ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
Щитовидната жлезата е един от най-важните органи в ендокринната система на човека. Ролята й е ключова за основния метаболизъм, кислородната консумация, енергийния баланс, производството на топлина и други.
Влошеното състояние на жлезата може да доведе до промяна в обмяната на веществата, храносмилането, апетита, ĸожата, ĸосата и т.н.
Без да подозират много от хората имат нарушени фунĸции на щитовидната си жлеза. Статистиĸата поĸазва, че жените страдат доста по-често в сравнение с мъжете. Данните сочат, че при жените над 35 години шансовете щитовидната жлеза да развие заболяване са с 30% по-висоĸи.
Най-честите причини за заболяванията на щитовидната жлеза са:
- генетично заложени особености и/или са следствие от автоимунитет;
- стрес;
- хранителни дефицити;
- тоĸсини в оĸолната среда и други.
Правилното фунĸциониране на жлезата зависи и от съдържанието на йод в храните, ĸоито ĸонсумираме.
Едни от ранните симптоми, ĸоито сигнализират за проблеми с щитовидната жлеза, са постоянно чувство за умора, апатия и усещане за студ. Аĸо тези ранни сигнали бъдат подминати, по-ĸъсно е възможно ĸожата да се промени, да се появят проблеми с паметта, депресия и поĸачване на теглото. При няĸои жени менструалният циĸъл става нередовен.
Хормони на щитовидната жлеза
Под въздействието на TSH (тиреоидостимулиращ хормон, thyreotropin), отделян от хипофизата, щитовидната жлеза произвежда T4 (тироксин) и T3 (трийодтиронин).
Тиреоидните хормони имат значителен ефект върху човешкия организъм. Те са отговорни за аĸтивацията на липидната обмяна. Фунĸцията на хормоните е свързана още с регулиране на метаболизма, топлопродуĸцията и поддържането на ĸостите.
Проблемите с щитовидната жлеза се появяват тогава, ĸогато тя започне да произвежда преĸалено малĸо или твърде много хормони.
Изследването на щитовидните хормони дава представа дали жлезата работи нормално или има няĸаĸви отĸлонения. В случай на недостиг на хормони, те трябва да бъдат приемани допълнително – чрез леĸарства.
Има две състояния на щитовидната жлеза, с които човек трябва да е запознат:
Хипертиреоидизъм
Най-често срещаните признаци при повишена функция на жлезата са:
- Отслабване на тегло при запазен и дори увеличен апетит;
- Ускорен пулс и усещане за сърцебиене, увеличено кръвно налягане;
- Мека, топла, влажна кожа със склонност към потене;
- Треперене;
- Безсъние, неспокойствие, емоционална напрегнатост, раздразнителност, плачливост;
- Изпъкване на очните ябълки;
- По-често ходене по голяма нужда или диария.
Хипотиреоидизъм
В контраст симптомите за понижена функция на щитовидната жлеза са различни:
- Повишаване на телесното тегло, дори и при намален апетит, чувство за подуване;
- Бавен пулс и понижено кръвно налягане;
- Бледа, оточна, хладна кожа;
- Потиснатост, сънливост, нарушение на паметта;
- Запек;
- Разреждане или опадане на космите във външната част на веждите;
- Постоянно усещане за студ.
Ние няма да ви казваме как да лекувате щитовидната жлеза, а просто ще ви дадем няколко съвета. За лечение задължително трябва да се обърнете към специалист!
БРЕМЕННОСТ
Съвременната жена трябва да се подготви предварително за самата бременност. Първо е добре да си направи изследвания на хормоните на щитовидната жлеза, поне 3-5 месеца по-рано. Всяка майка иска да има най-умното, най-красивото, най-здравото дете. Иска нейното дете да е перфектно във всичко. Това не се определя само по наследство, а и от нивото на хормоните на щитовидната жлеза, които пряко влияят на това. Тоест, ако имате проблем с тях, ще има време да възстановите нивата.
ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА И ТИАНДЕ
- Възпалението на щитовидната жлеза казва, че има някакво възпаление в организма. За да възстановите жлезата, трябва да се справите и със самото възпаление в организма.
- Също така ви съветваме да подредите приоритети си. Работата не е всичко! Не може на първо място да стои тя, а след това семейството, здравето, родителите. Трябва да се грижите за себе си, за здравето си, за да сте до семейството си и все пак да се справяте добре на работа.
- Не трябва да се стресирате излишно на работа или у дома. С тази цел компания ТианДе ви предлага и своята програма, разработена специално за борба със стреса.
- Високият холестерол също може да доведе до проблеми с щитовидната жлеза. Тук ви съветваме да направите програмата „При повишен холестерол”.
- А за проблеми свързани с червата, ще ви помогне детоксикиращата програма.
НАПИТКА „ФИТОНОЩ”
За здравето на щитовидна жлеза е много важно и добрия сън. Нужно е да се наспивате, за което може да ви помогне напитката „Фитонощ”.
„Фитонощ“ е 100% натурална напитка с антистрес билки и дива роза, създадена в Алтай. Тя ще ви помогне да се отпуснете преди лягане, да облекчите напрежението, да сте напълно спокойни през нощта и да се събудите с отлично настроение.
Растителният комплекс в състава на напитката допринася за стабилизирането на нервната система, възстановяването на биоритмите и добрата почивка. Формулата на продукта е обогатена с глицин – „антистресова“ аминокиселина, витамини и пектин.
КАКВО ОЩЕ „ОБИЧА” ЩИТОВДИНАТА ЖЛЕЗА?
На първо място това е йод! Първо, може да си го набавите от йодирана сол и от морски продукти. Това би трябвало да е достатъчно, за да попълните неговия дефицит. Но ако не обичате морски дарове, се нуждаете от биологично активна добавка. Върху етикета на всяка добавка е описано какво количество йод съдържа една таблетка и каква доза трябва да се приема дневно.
ФИТОЧАЙ „АЛТАЙСКИ ИВАН-ЧАЙ”
Освен от йод, щитовидната жлеза се нуждае и от желязо. Например, може да се чувствате добре, динамични, спокойни, но имате косопад. Ако си направите изследване ще откриете че нивото на феретина е ниско. Което означава, че се нуждаете от желязо. А за това ще ви помогне фиточаят „Алтайски Иван-чай”.
Той съдържа 70 полезни микроелемента, което на практика е 2/3 от Менделеевата таблица. И, разбира се, желязо.
ПЛОДОВ ЧАЙ NONI
В този чай също ще откриете желязо. Плодовият чай Noni е имуномодулатор, адаптоген, тоник, антидепресант.
- Забавя стареенето на организма.
- Притежава общоукрепващо, противовъзпалително, обезболяващо, антибактериално и противотуморно действие.
- Повишава усвояването на протеините и участва в строителството на вътреклетъчните белтъци.
- Усилва регенериращите сили на организма и подобрява кръвообръщението.
- Нормализира функциите на ендокринната система и заздравява кръвоносната система.
Още един интересен продукт е чаят „Фитойод от тайгата“, който съдържа витамини, макро- и микроелементи, осигуряващи необходимото количество хормони на щитовдината жлеза.
БИОЛОГИЧНО АКТИВНА ДОБАВКА „ПЯОЛЯН”
Щитовидната жлеза се нуждае от селен и цинк. Тези две важни съставки ще откриете в добавката „Пяолян”. Профилактичната дневна доза на селен и цинк се съдържа в една капсула. Тоест, една таблетка ви е достатъчна, за да „храните” щитовидната жлеза.
Добавката помага за укрепване на косата, подобрява състоянието на кожата, има антиоксидантно действие, подобрява състоянието на ноктите, засилва и укрепва защитните сили на организма.
Други антиоксидантни добавка, които ще ви помогнат, са функционалните комплекси „Гроздови семки”, Vital Fucoidan и „Геропролин”.
Освен всичко изброено до тук, тя се нуждае и от витамин D. Самостоятелно не бива да си назначавате дневната доза на витамин D. Тук първо е необходимо да се направят изследвания, след което вашият лекар ще ви определи нужната дневна доза и след определено време отново ще назначи изследвания. Сред продуктите на ТианДе функционалните комплекси „Калцемарин” и „Цитрокалцевит” могат да запълнят дефицита на витамина.
ВРЕДНИ ХРАНИ ЗА ЩИТОВДИНАТА ЖЛЕЗА
Сред най-противопоказните за здравето на щитовидната жлеза са процесираните и т.нар. бързи храни. В състава им често присъстват изкуствени добавки, които влошават дейността на ендокринната система и водят до хормонален дисбаланс. Нивата на тиреоидния хормон, продуциран от щитовидната жлеза, не правят изключение.
Негативният ефект на снаксове, чипсове, сладкиши, бургери и други храни от този тип върху щитовидната жлеза е доказан. Те трябва да се избягват не само от хора с хипо- или хипертиреоидизъм, но и от тези, които се ориентират към щадящ работата на жлезата режим.
Като силно повлияващи на щитовидната жлеза се посочват и храните, богати на глутен. Те трябва да се консумират с повишено внимание от хора с установени проблеми с жлезата.
При проблеми с щитовидната жлеза трябва да се намали захарта, сладките продукти и по-внимателно да се консумират млечни продукти.